AKTUALNOŚCI


W PIĘCIU WOJEWÓDZTWACH NADAL WSTRZYMANE PRZYJĘCIA NOWYCH PACJENTÓW

23 września 2019

Co się zmieniło przez ostatni tydzień?

Członkowie Związku postanowili uruchomić ponowne przyjęcia pacjentów w ramach wentylacji pozaszpitalnej (domowej i stacjonarnej – ZOL) w województwach: mazowieckim i opolskim.

- W tych dwóch województwach oddziały NFZ już przesłały do naszych członków aneksy kontraktów, umożliwiające rozliczenie nadlimitowych pacjentów w pierwszym półroczu. Proszę jednak zauważyć, że już mamy drugą połowę września a więc liczba pacjentów nieobjętych finansowaniem NFZ dalej będzie tam rosła - mówi sekretarz zarządu Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM) Marcin Warzecha i dodaje – Tym niemniej, w trosce o pacjentów, ich bliskich a także mając na uwadze pogarszającą się sytuacje w szpitalach, nasi członkowie podjęli decyzję o ponownym przyjmowaniu nowych pacjentów w tych dwóch regionach.

 

Świadczeniodawcy nadal jednak zmuszeni są kontynuować wstrzymanie przyjęć w pięciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.

- Oddziały NFZ  z tych pięciu województw jak dotąd jedynie kontaktują się telefonicznie z naszymi członkami, sprawdzając czy świadczeniodawcy podjęli decyzję o wstrzymaniu przyjęć. Wszędzie otrzymują tą samą odpowiedź. – mówi Marcin Warzecha i dodaje - Oczekujemy konstruktywnych decyzji w pozostałych województwach tak, abyśmy mogli jak najszybciej umożliwić pacjentom przyjęcie do opieki i powrót ze szpitala do domu.

 

Czym jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna zastępuje lub wspomaga oddech u chorych, którzy tego wymagają. Są to między innymi osoby po wypadkach komunikacyjnych, z zanikiem mięśni, stwardnieniem rozsianym, POChP, deformacjami klatki piersiowej czy ciężkimi wadami genetycznymi. Choć jest procedurą ratującą  życie, nie jest oficjalnie zakwalifikowana jako taka. Obecnie z pozaszpitalnej wentylacji mechanicznej korzysta w Polsce ponad 7 tys. pacjentów,  z czego ponad 2 tys. nie jest objęta obowiązującymi kontraktami z NFZ.

 

Jakie wnioski na przyszłość?

- Odpowiedź jest prosta – mówi Marcin Warzecha - W celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości, należy skończyć z systemem nadwykonań bez gwarancji zapłaty oraz zwaloryzować wartości obecnych i przyszłych kontraktów na wentylację domową, tak aby odpowiadały one faktycznej ilości pacjentów, będących pod opieką ośrodków wentylacyjnych.

Źródło:OZŚWM

Powrót

Lista świadczeniodawców


LICZNIK PACJENTÓW
NIEOBJĘTYCH KONTRAKTEM
W 2021 R.
0
0
0
0
0
LICZNIK PACJENTÓW
NIESFINANSOWANYCH
W 2020 R.
0
0
0
0
0
LICZNIK PACJENTÓW
NIESFINANSOWANYCH
W 2019 R.
0
3
9
2
4

Wentylacja mechaniczna

polega na dostarczeniu pacjentom z niewydolnością oddechową możliwości swobodnego oddychania dzięki odpowiedniej aparaturze medycznej. Tak zwane respiratory umożliwiają oddychanie pacjentom poprzez wymuszenie przepływu powietrza w drogach oddechowych.