AKTUALNOŚCI


Wpływ smogu na sytuację pacjentów wentylowanych mechanicznie

24 stycznia 2017

Do Ministra Zdrowia wpłynęła interpelacja posła Marka Rucińskiego nt. wpływu smogu na sytuację pacjentów wentylowanych mechanicznie. Smog wyniszcza organizm powoli, ale skutecznie. Dane publikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Europejską Agencję Środowiska są jednoznaczne – Polska ma najgorsze powietrze w Unii Europejskiej. 

Szczególną grupą są pacjenci z niewydolnością oddechową, którzy bez możliwości swobodnego oddychania, żyją dzięki odpowiedniej aparaturze medycznej. W Polsce z wentylacji mechanicznej korzysta obecnie ponad 3 tys. osób, a w najbliższych latach liczba ta może wzrosnąć nawet do 8 tys. Dodatkową liczbę pacjentów wentylowanych mechanicznie wygeneruje nowy program polityki zdrowotnej POL-VENT zaprojektowany na lata 2016-2018 i realizowany przez szpitalne oddziały pulmonologiczne w całym kraju.

Z danych przekazanych przez Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej wynika, iż świadczenie pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej z zakresu wentylacji mechanicznej jest chronicznie niedofinansowane. Obecne limity zakontraktowane na świadczenie są nieadekwatne do zmieniających się dynamicznie potrzeb. Sytuacja ta jest na tyle poważna, że narzucone przez NFZ ograniczenia powodują, iż większości świadczeniodawców w połowie roku kończą się limity finansowe na realizację świadczeń. Dodatkowo, jak twierdzą przedstawiciele OZŚWM świadczenie to powinno być finansowane dla wszystkich potrzebujących chorych, a w praktyce powinno stać się świadczeniem nielimitowanym, jako ratujące życie. Pozwoliłoby to skończyć z fikcją, ponieważ pacjenci w takim stanie będą poszukiwać pomocy w systemie ochrony zdrowia, często znajdując ją na oddziałach intensywnej terapii, co skutkuje zwielokrotnieniem kosztów.
 
Powrót

Lista świadczeniodawców


LICZNIK PACJENTÓW
NIESFINANSOWANYCH
W 2020 R.
0
0
0
0
0
LICZNIK PACJENTÓW
NIESFINANSOWANYCH
W 2019 R.
0
3
9
2
4