Pracujemy obecnie nad koordynacją świadczeń udzielanych w opiece długoterminowej w systemach opieki zdrowotnej i społecznej. Problemem jest fakt, że w obu systemach mamy do czynienia z innym sposobem finansowania - mówi Dagmara Korbasińska-Chwedczuk, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.
"W obu systemach mamy inny sposób finansowania"
- Wszystkie działania w zakresie zmian organizacyjnych w opiece długoterminowej są organizowane wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - mówiła Dagmara Korbasińska-Chwedczuk, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji zdrowia i polityki senioralnej. Podczas spotkania przedstawiła działania dotyczące osób starszych, na których koncentruje się obecnie resort zdrowia.
Przypomniała, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów działa pod auspicjami minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz zespół koordynujący te prace. W jego gestii są również działania wynikające z realizacji kamienia milowego A70. Kamień A69 dotyczący opisu opieki długoterminowej został już wykonany, teraz dokonuje się koordynacja systemów pomiędzy ochroną zdrowia a pomocą społeczną.
- Problemem jest fakt, iż w obu systemach mamy do czynienia z innym sposobem finansowania zabezpieczenia udzielanego osobom objętym opieką długoterminową. W przypadku świadczeń opieki zdrowotnej jest to finansowanie ubezpieczeniowe, w przypadku świadczeń opieki społecznej jest to finansowanie z budżetu państwa, przy czym wiele zadań jest tam powierzonych jednostkom samorządu terytorialnego - wskazywała Dagmara Korbasińska-Chwedczuk. Dodała, że kluczową kwestią, którą należy rozwiązać, jest dodefiniowanie osób wymagających pomocy społecznej, narzędzi i zakresu pomocy oraz jasne określenie obszarów, za które będzie odpowiadał system ochrony zdrowia i system pomocy społecznej. Ważna będzie także koordynacja świadczeń z obu tych zakresów.
"Powinniśmy zapewniać opiekę długoterminową bez wyrywania ludzi z ich otoczenia"
- Podstawowym celem jest, aby opieka długoterminowa była zapewniana w środowisku pacjenta i aby w jak najmniejszym zakresie wiązała się ona z pomocą instytucjonalną, tj. z wyrwaniem danej osoby z jej otoczenia. Tam, gdzie nie jest to możliwe, należy zapewnić adekwatną opiekę w podmiotach stacjonarnych. Przede wszystkim skupiamy się jednak na działaniach deinstytucjonalnych, o charakterze środowiskowym, wspierających osobę potrzebującą opieki w miejscu zamieszkania - podkreślała. Jak zaznaczyła, wspomniane prace realizowane są od lipca 2024 r. Wraz z końcem roku 2025 powinny być one zakończone i opisane legislacyjnie.
Dyrektor wskazywała, że w ramach systemu ochrony zdrowia podejmowane są jednocześnie inne działania wspierające osoby przewlekle chore. Wsparcie polega m.in. na wzmacnianiu kompetencji opiekunów tych osób poprzez przygotowywanie szkoleń dla opiekunów nieformalnych.
Źródło: Rynek Zdrowia